"Σχέσεις γονέων και παιδιών"

epimprfosi-goneon1.jpg

Την Τετάρτη 25 Ιανουρίου 2023 στις 6 το απόγευμα,  ξεκινούν και φέτος στο αμφιθέατρο του σχολείου μας οι επιμορφωτικές συναντήσεις ειδικών επιστημόνων με τους γονείς σε μια προσπάθεια ενίσχυσης τους στις σχέσεις τους με τα παιδιά, τις οποίες οργανώνει το σχολείο μας στα πλαίσια του άξονα Σχολείο και Οικογένεια.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε 15 μέρες, δηλαδή κάθε δεύτερη Τετάρτη, αρχής γενομένης από την Τετάρτη 25/01/23.

Το πρόγραμμα των εισηγήσεων που θα γίνουν έχει ως εξής:

25/01/23

Ομιλήτρια η ψυχολόγος του σχολείου κα Ιώ Κυριακίδη με θέμα:

"Ο γονεϊκός ρόλος στη σημερινή εποχή."

Γρήγοροι ρυθμοί, social media και διαδίκτυο, σεξουαλικότητα, σχέσεις. Οι προκλήσεις που δεν τελειώνουν. Τροφή για σκέψη και σκέψη πριν την πράξη.

8/2/23:

Ομιλητής ο κος Αλέξανδρος Κατσιάρας, θεολόγος, συγγραφέας, με σπουδές φιλολογίας και συμβουλευτικής ψυχολογίας, δ/ντης του ραδιοφωνικού σταθμού της Εκκλησίας της Ελλάδας με θέμα:

«Ένα θεολογικό σχόλιο  στις γονεϊκές ενοχές»

22/02/23

Ομιλητής ο π. Βασίλειος Χριστοδούλου, θεολόγος, συγγραφέας, υπεύθυνος νεότητος του Ι.Ναού Μεταμορφώσεως Καλλιθέας, πρώην Διευθυντής του Πολιτιστικού Κέντρου της Ι.Α.Α.

" Πρέπει να κερδίσουμε με το παράδειγμά μας "

Υπότιτλος: Η σχέση μας με τα παιδιά στην εκκλησία και το σχολείο.

08/03/23

Ομιλήτρια η κα Σοφία Κουφοπούλου, ψυχολόγος - ψυχοδραματίστρια, με θέμα:

" Ο ρόλος της συναισθηματικής νοημοσύνης στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών"

Υπότιτλος: ο γονέας ως συναισθηματικός μέντορας στα ψυχολογικά επιτεύγματα που καλείται να κατακτήσει ο έφηβος.

22/03/23

Ομιλήτρια η κα Βασιλική Γαλάνη, κλινική ψυχολόγος με θέμα:

"Προετοιμάζοντας την αυτονόμηση των παιδιών"

Τις εισηγήσεις θα ακολουθούν ερωτήσεις και συζήτηση με τους παρευρισκόμενους γονείς.

(Η παρουσία σας στις συναντήσεις αυτές θα μας τιμήσει ιδιαιτέρως.)