b_800_600_0_00_images_lykrizar_2018_CGS_MUN_2017.png

Συμμετοχή ΓΕΕΛ Ριζαρείου στο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών που διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Κωστέας - Γείτονας (CGSMUN) που έλαβε χώρα στις 8-10 Δεκεμβρίου 2017

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση με επιτυχίες για την ομάδα Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών του ΓΕΕΛ Ριζαρείου που εκπροσωπήθηκε από 19 μαθητές (μοιρασμένους στις αντιπροσωπείες των χωρών του Καναδά και της Νοτίου Αφρικής και του οργανισμού Human Rights Watch) στην προσομοίωση των Εκπαιδευτηρίων Κωστέα - Γείτονα. Και στη συγκεκριμένη προσομοίωση τα μισά και πλέον Σχολεία που συμμετείχαν προέρχονταν από έτερες χώρες. Κατά την προετοιμασία ετοιμάστηκαν 30 ψηφίσματα των Ηνωμένων Εθνών σε απαιτητικά θέματα όπως το ζήτημα της κρίσης του Ιράκ, της Κριμαίας, της Λιβύης, του Κυβερνοπολέμου, του «ξεπλύματος μαύρου χρήματος», της παροχής ανθρωπιστικής βοήθειας σε καιρό συγκρούσεων, της υπερβολικής αλιείας στην Μεσόγειο, της κλιματικής αλλαγής και της αντιμετώπισης της ρητορικής του μίσους.

Για να μπορέσουν να προετοιμαστούν οι μαθητές και πέραν των εργασιών που υπέβαλαν και της προσωπικής εκτεταμένης τους έρευνας, διάβασαν εκπονηθέντες οδηγούς σπουδών (study guides), προηγούμενα σχετικά ψηφίσματα και υλικό που αναρτήθηκε (περισσότερα από 60 άρθρα και μελέτες) στο σχετικό ιστότοπο (Wikispace) που διαθέτει η ομάδα στο διαδίκτυο.

Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Σε σύνολο 30 τελικών ψηφισμάτων, οι μαθητές μας κατάφεραν να περάσουν όχι το 1 ψήφισμα που πιθανόν να τους αναλογούσε, αλλά 3 και έγιναν “main submitters”, ήτοι κύριοι υποστηρικτές των ψηφισμάτων που προετοίμασαν, στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ. Θα πρέπει να τονίσουμε ότι το 80% των Σχολείων που συμμετείχαν ήταν ή ξένα ή αγγλόφωνα ελληνικά και ότι από δημόσια σχολεία μόνο το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων (που διοργανώνει και το πρώτο MUN από δημόσιο σχολείο στην Ελλάδα) συμμετείχε εκτός από το ΓΕΕΛ Ριζαρείου.

Ευχαριστούμε ξανά το Ριζάρειο Ίδρυμα που στέκεται πάντα δίπλα στο Σχολείο μας και το οποίο κάλυψε μέρος των εξόδων για τη συμμετοχή των μαθητών μας στην εν λόγω δραστηριότητα και συγχαίρουμε τους παρακάτω μαθητές μας για τη διάκρισή τους, ευχόμενοι να ακολουθήσουν και άλλες επιτυχίες:  Βελώνια Ιωάννη–Στυλιανό, Φραγκισκάτου Φραγκίσκη, Αρκουλή Νικόλαο, Μικελόπουλο Νικόλαο, Φικιώρη Βασίλειο, Μητροπούλου Εύα, Τζήκα Άγγελο, Παλαμίδη Καλλιόπη, Λέρτα Χριστίνα, Λάβδα Αλεξάνδρα, Παπαδόπουλο Κωνσταντίνο, Μητρόπουλο Σταύρο, Κρητικό Ιωάννη – Άγγελο, Μποχώτη Νικόλαο, Τσάκα Παναγιώτη, Βερνέζο Ιωάννη, Πούνη Ελευθερία, Τραυλού Ελευθερία και Κάκκαβα-Πάλλα Παναγιώτη.