b_800_600_0_00_images_lykrizar_2016_giortes_SANY0229.JPG

Μ’ έναν  πρωτότυπο τρόπο οι μαθητές του Εκκλησιαστικού Λυκείου της Ριζαρείου Σχολής, γιόρτασαν τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών.

Το πρωί ετελέσθη η Θεία Λειτουργία στον Ναό της Σχολής κατά την οποία έψαλαν οι μαθητές σε δύο χορούς, αγοριών – κοριτσιών, υπό τη διεύθυνση του καθηγητή κ. Γ. Ζήσιμου.

Κατόπιν και εντός του Ιερού Ναού οι μαθητές του Β2 τμήματος σε ειδική εκδήλωση που είχαν προετοιμάσει, όχι μόνο παρουσίασαν τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών αλλά και «προσκάλεσαν» τους Ιεράρχες σε μια «συνέντευξη τύπου».Οι «δημοσιογράφοι» μαθητές υπέβαλαν ερωτήσεις στους «εκπροσώπους» των Τριών Ιεραρχών πάνω σε θέματα παιδείας και εκπαιδεύσεως κι εκείνοι «απάντησαν» εκ βάθους, μέσα από τα αυθεντικά τους κείμενα.

b_800_600_0_00_images_lykrizar_2016_giortes_SANY0228.JPG

b_800_600_0_00_images_lykrizar_2016_giortes_SANY0226.JPG

Η εκδήλωση ικανοποίησε τόσο τους Μαθητές όσο και τους Εκπαιδευτικούς που άκουσαν τον αυθεντικό λόγο των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας μας, το περιεχόμενο του οποίου διατηρεί εδώ και αιώνες αναλλοίωτη την αξία του.