Φέτος για πρώτη φορά στη Ριζάρειο Σχολή έλαβε χώρα η διδασκαλία του μαθήματος «Δράμα και Θέατρο» καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Με βάση την ιδέα της διαφορετικότητας, η θεατρική ομάδα του μαθήματος δημιούργησε την ιστορία των ενοίκων μιας πολυκατοικίας, οι οποίοι έρχονται αντιμέτωποι ένα πρωινό με μια νέα πραγματικότητα: ένας πρόσφυγας βρίσκεται κλεισμένος στο υπόγειό τους. Βάζοντας στο μικροσκόπιο τις αντιδράσεις του κάθε ενοίκου, η ομάδα μελέτησε την ανθρώπινη συμπεριφορά απέναντι σε κάθε «εισβολή» και δημιούργησε το παζλ μιας κοινωνίας με όλες τις συνθέσεις, τις αντιπαραθέσεις, τις συμφωνίες και τις ανατροπές της.

Σας προσκαλούμε, λοιπόν, με μεγάλη υπερηφάνεια,  την Κυριακή 26 Ιουνίου  και ώρα 9:30 μ.μ.στο προαύλιο του σχολείου, για να παρακολουθήσετε το αποτέλεσμα αυτής της ενδιαφέρουσας και ουσιαστικής διαδικασίας, την θεατρική παράσταση που φέρει τον τίτλο, «Στο υπόγειο».

Σας περιμένουμε!

H αφίσα της παράστασης

b_800_600_0_00_images_lykrizar_2016_Theatriko_afisa.png

Η πρόσκληση