04/03/2014 10:04 RTEmagicC_cern1.jpg.jpg

Την Τρίτη 8 Απριλίου και ώρα 11.30 θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή σύνδεση του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου της Ριζαρείου Σχολής με το ερευνητικό κέντρο CERN, που βρίσκεται στη Γενεύη,  Ελβετία.

Η σύνδεση θα διαρκέσει περίπου 1.5 ώρα και κατά τη διάρκειά της, οι μαθητές που θα την παρακολουθήσουν, θα ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του CERN και στα πειράματα που οδήγησαν στην πρόσφατη ανακάλυψη του σωματιδίου Higgs (βραβείο Nobel 2013).  Η ξενάγηση θα γίνει από Έλληνα ερευνητή του CERN, στον οποίο μετά την ξενάγηση οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έχουν την ευκαιρία να απευθύνουν ερωτήσεις.
Η διαδικτυακή σύνδεση ΡΕΣ- CERN γίνεται στο πλαίσιο του καινοτόμου εκπαιδευτικού προγράμματος «Από το μήλο του Newton στο μποζόνιο του Higgs », που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας και σκοπό έχει να εισάγει τους μαθητές και τις μαθήτριες στη μαγεία της Φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων. Το πρόγραμμα έχει κινητοποιήσει το ενδιαφέρον των μαθητών για τις φυσικές επιστήμες.