andros1.jpg

Στις 21 και 22 Ιουνίου 2018, ομάδα μαθητών και μαθητριών, που ανήκουν στον όμιλο ιεροψαλτικής του ΓΕ.Ε.Λ της Ριζαρείου Εκλησιαστικής Σχολής, πραγματοποίησε προσκυνηματική εκδρομή στην Άνδρο, με συνοδούς τον Μητροπολίτη Διαυλείας κ. Αλέξιο, τον καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Ζήσιμο Γεώργιο και τους εκπαιδευτικούς κ. Αδαμίδη Κοσμά και κα. Χριστοδούλου Ζωή.

Στα πλαίσια της εκδρομής αυτής επισκεύτηκαν τις Ιερές Μονές Παναχράντου-Αγίου Παντελεήμονος, Ζωοδόχου Πηγής Αγίας και Αγίας Μαρίνης καθώς και τη Χώρα της Άνδρου.

Στην ιστορική Ιερά Μονή Παναχράντου-Αγίου Παντελεήμονος την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 και ώρα 9:30 το βράδυ τελέστηκε Ιερά Αγρυπνία.

Οι μαθητές και οι συνοδοί τους φιλοξενήθηκαν στους χώρους της Ιεράς Μονής και έζησαν για ένα διήμερο τη μοναχική ζωή σε ένα μοναστικό καθίδρυμα.

Μπορείτε να δείτε το σχετικό άρθρο και πλούσιο φωτογραφικό υλικό στο επίσημο ιστολόγιο της Ιεράς Μονής Παναχράντου-Αγίου Παντελεήμονος Άνδρου. Για να συνδεθείτε πατήστε εδώ.