b_800_600_0_00_images_lykrizar_2018_forensics2018.jpgΑπό την Πέμπτη 8 έως την Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρητορικού και Έντεχνου Λόγου στην Αγγλική γλώσσα (Pan-Hellenic Forensics Association Tournament) στα Σχολεία της Αμερικανικής Κοινότητας στην Αγία Παρασκευή (American Community Schools).

Το ΓΕΕΛ Ριζαρείου συμμετείχε με 10 μαθητές και πέτυχε μια εξαιρετική εμφάνιση. Μπορεί να μην κατάφερε να φθάσει σε τελικό όπως τις δυο τελευταίες χρονιές, όμως και πάλι οι μαθητές μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και μας έκαναν περήφανους. Αξιοσημείωτη η 16η θέση μεταξύ 85 υποψηφίων του Ιωάννη- Στυλιανού Βελώνια  στην ομαδική συζήτηση και η 13η θέση της ομάδας δραματικού θεατρικού ντουέτου με την Αγνή Παύλου (συμμετείχε και στο διαγωνισμό debate) και τον Άγγελο Τζήκα. Τονίζουμε ότι στο συγκεκριμένο διαγωνισμό το σχολείο μας ήταν το μόνο Δημόσιο που συμμετείχε και μάλιστα αντιμετωπίζοντας ομάδες από Ιδιωτικά Λύκεια εκ των οποίων περισσότερα από τα μισά είχαν ως μέλη παιδιά με μητρική γλώσσα την αγγλική.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πρώην μαθήτριές μας Βάγια Άννα Μιχαλοπούλου και Φανή Θεοδώση, που χάρισαν στο σχολείο δυο τελικούς τις προηγούμενες χρονιές συμμετέχοντας ως ομάδα δραματικού θεατρικού ντουέτου, συμμετείχαν ως κριτές στον φετινό διαγωνισμό. Στην ομάδα των κριτών μας είχαμε δυο καθηγητές του Σχολείου μας (την Ευγενία Κόικα, η οποία ήταν για μια ακόμα φορά κριτής σε τελικό, και τον Γεώργιο Φωκά) και δυο ακόμα εθελοντές, την κ. Αφροδίτη Μεσσαριτάκη και τον κ. Κλεάνθη Κυριακίδη, τους οποίους ευχαριστούμε. Ας θυμηθούμε τις υπόλοιπες συμμετοχές μας, συγχαίροντας τα μέλη της ομάδας μας: Αγγελική Σχίζα και Φραγκίσκος Αργυρός – Παππάς (κωμικό θεατρικό ντουέτο), Νίκη Τσικριτέα (απροετοίμαστη ομιλία – debate), Ιωάννης Βερνέζος (debate), Ιωάννα Τσάμη (ομαδική συζήτηση - προετοιμασμένη ομιλία), Ελευθερία Πούνη (ομαδική συζήτηση - απόδοση λογοτεχνικού κειμένου - προετοιμασμένη ομιλία) και Μαρία Παππά (απόδοση λογοτεχνικού κειμένου - προετοιμασμένη ομιλία). Την επόμενη χρονιά, θα πρέπει το σχολείο να ξεκινήσει νωρίς την προετοιμασία και να συμμετέχει με ακόμα περισσότερες αξιώσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Θεσσαλονίκη (θα διοργανωθεί από τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη στις 28 - 31 Μαρτίου 2019). Το ΓΕΕΛ Ριζαρείου έχει πλέον καθιερωθεί στη συνείδηση όλων ως σχολείο αριστείας.

b_800_600_0_00_images_lykrizar_2018_pfat2018-1.jpgb_800_600_0_00_images_lykrizar_2018_pfat2018-2.jpg

b_800_600_0_00_images_lykrizar_2018_pfat2018-3.jpgb_800_600_0_00_images_lykrizar_2018_pfa2018-4.jpg