logo.png

Η ραδιοφωνική ομάδα της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής συμμετέχει στον διαγωνισμό ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού "Κάν' το ν' ακουστεί, με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα. Ο διαγωνισμός συνδιοργανώνεται από το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, ¨Ερευνας και Θρησκευμάτων, την  Επιστημονική Εταιρεία European School Radio, το πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο του Ο.Π.Α.Ν Δήμου Αθηναίων  - Τεχνόπολις Α.Ε και το Ίδρυμα Μαραγκόπουλου.

Το σχολείο παίρνει μέρος με δύο σποτ - συμμετοχές, ένα για τον εκφοβισμό και ένα για το ρατσισμό σε κείμενα της μαθήτριας Κέλλυς Χουρδάκη (Α' Λυκείου), τα οποία απήγγειλαν οι μαθητές : Χριστίνα Μανούσου, Δέσποινα Πελεκάνου και Στράτος Καμαργιάκης (Α' Λυκείου). Η παραγωγή έγινε στις εγκαταστάσεις του σχολείου με την τεχνική υποστήριξη του καθηγητή της Πληροφορικής Αλέξανδρου Ζαχαρόπουλου ενώ την οργάνωση και την επιμέλεια είχε η φιλόλογος Χαρά Ζαραβέλλα.

Ακούστε εδώ τα 2 σποτάκια μας